Programy profilaktyczne
REALIZOWANE PROGRAMY PROFILKATYCZE
PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA ( PROGRAM CHUK )
Cel:
Program ukierunkowany jest na zapobieganie/wczesne wykrywanie chorób kładu krążenia poprzez wykonanie badań laboratoryjnych, przeprowadzenie pomiarów antropometrycznych i oceny lekarskiej.
Kwalifikacja do programu:
Z programu mogą skorzystać osoby, które w 2021r kończą 35, 40, 45, 50, 55 lat i u których dotychczas nie zostały rozpoznane choroby układu krążenia.
Program w sposób szczególny dedykowany jest osobom z grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia tj. do osób:
– palących papierosy,
– z nadwagą/otyłością,
– małą aktywnością ruchową,
– przewlekłym stresem,
– zaburzeniami gospodarki lipidowej, upośledzoną tolerancją glukozy,
– obciążeniem rodzinnym chorobami układu krążenia ( m.in. zawał serca, udar mózgu, miażdżyca )
Osoby chcące skorzystać z programu nie potrzebują skierowania od lekarza. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja w przychodni.
PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB ODTYTONIOWYCH, W TYM POCHP - przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ( PROGRAM POCHP )
Cel:
Program przeznaczony jest do profilaktyki/ szybkiego wykrywania chorób odtytoniowych, poprzez działania diagnostyczne ( wykonanie spirometrii, ocena lekarska ) oraz terapeutyczne ( porada z zakresu metod leczenia uzależnienia od tytoniu ) w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia tych chorób
Kwalifikacja do programu:
– Program skierowany jest do osób powyżej 18 r.ż. palących papierosy.
– W zakresie diagnostyki POCHP: dla osób palących papierosy, pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy w ciągu ostatnich 36 miesięcy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych i u których nie zdiagnozowano wcześniej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.
Każdy palacz papierosów w wieku pomiędzy 40 a 65 rokiem życia powinien sprawdzić, czy w związku z nałogiem, jego płuca „nie starzeją się przedwcześnie”. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie rezerwy czynnościowej płuc poprzez wykonanie spirometrii.
Osoby chcące skorzystać z programu nie potrzebują skierowania od lekarza. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja w przychodni.